fbpx
Korzyści płynące z masażu

Korzyści płynące z masażu 

O masażu i różnych jego odmianach słyszeli praktycznie wszyscy. Nie każdy jednak decyduje się choćby na jeden masaż, a co dopiero na serię masaży. Większość uważa, że to zbyt kosztowne, niepotrzebne, na pewno nie pomoże lub to zabieg tylko dla osób starszych i schorowanych.

Prawdą jest ze w Polsce z masażu (poza systemem NFZ) korzystają głównie osoby o wyższym statusie społecznym, dla których dbałość o zdrowie i stan swojego ciała jest istotną kwestią. Różnimy się tym od naszych zachodnich sąsiadów, którzy dość regularnie korzystają z zabiegów takich jak masaże, spa, fizjoterapia lub rożne usługi kosmetyczne.

Można by długo dyskutować nad przyczynami takiego stanu rzeczy jednakże nie jest to temat przewodni tego wpisu.

Na ten moment chciałabym skupić się na korzyściach płynących z masażu i podpowiedzieć dlaczego warto od czasu do czasu zafundować sobie taki seans.

Czym właściwie jest masaż i jakie płyną z niego korzyści?

Masaż to rodzaj terapii wykorzystujący bodźce mechaniczne przy użyciu rąk terapeuty lub przeznaczonych do tego urządzeń. W praktyce masaż polega na wykonywaniu określonych, rytmicznych ruchów. Ważne jest tutaj odpowiednie tempo oraz siła z jaką jest wykonywany. Może mieć on charakter leczniczy, relaksacyjny bądź przygotowywać mięśnie do wysiłku fizycznego, w zależności od rodzaju masażu.

Jakie są korzyści z masażu?

Masaż daje rozliczne korzyści w postaci:

Relaksuje i redukuje stres

Częste poddawanie się sytuacjom stresowym oddziałuje nie tylko na psychikę, ale też na stan mięśni. Zestresowane ciało jest spięte i obolałe. Masaż pomoże Ci się zrelaksować, rozluźni napięte mięśnie oraz wpłynie pozytywnie na Twoją psychikę. Nie bez przyczyny mówi się iż dotyk jest najstarsza forma medycyny. Na przykład już 10 minut bliskiego kontaktu z partnerem, chociażby poprzez trzymanie się za ręce czy przytulanie, może obniżyć ciśnienie krwi u kobiet. Ale to nie wszystko, gdyż dotyk pod postacią masażu, jest w stanie podnieść poziom serotoniny w naszym organizmie, a to właśnie ta substancja działa jak naturalny antydepresant.

Łatwiej jest nam zasnąć

Kiedy poddajemy się masażowi, podnosi się aktywność fal alfa w naszym mózgu. To między innymi te fale powiązane są z głębokim snem. Dlatego też, już podczas samego zabiegu możemy poczuć niezwykle przyjemną dla nas senność.

Przynosi ulgę przed menstruacją

Zespół napięcia przedmiesiączkowego to cały zakres różnorodnych dolegliwości, z którymi każdego miesiąca musi się zmagać spora grupa kobiet. Jak się jednak okazuje w złagodzeniu objawów, takich jak chociażby wahania nastrojów czy zatrzymywanie wody w kobiecym organizmie, może nam pomóc dobry masaż.

Jesteśmy mniej podatni na choroby

Masaż szwedzki który polega na intensywnych i głębokich uciskach ciała, może wpływać na zwiększenie się liczby limfocytów. A są to komórki, które pomagają naszemu organizmowi zwalczać wszelkiego typu wirusy oraz bakterie. Oprócz tego, 45-minutowa sesja takiego masażu, znacząco zmniejsza poziom hormonu wazopresyny, przez którą zachowujemy się bardziej agresywnie, oraz kortyzolu, powiązanego ze stresem.

Daje ulgę napiętym mięśniom

Jak już wiemy nadmierne napięcie mięśni może być wywołane między innymi stresem, ale także nieprawidłowymi nawykami ruchowymi (np. długie siedzenie w nieodpowiedniej pozycji), pracą wymagającą jednostajnych czynności, angażujących wciąż te same grupy mięśniowe, czy regularnymi treningami. Odpowiednio wykonany masaż powoduje lepsze zaopatrzenie mięśni w tlen i substancje odżywcze. Ulegają one rozluźnieniu, stają się bardziej elastyczne i jędrne. Po masażu poprawia się również ruchomość stawów. Jest to spowodowane lepszym odżywieniem ścięgien i więzadeł, które stają się elastyczniejsze i bardziej wytrzymałe. Masaż pomoże również uporać się z dolegliwościami kręgosłupa, czy stawów, jeśli są one spowodowane brakiem równowagi mięśniowej w organizmie.

Poprawia stan i wygląd skóry

Masaż powoduje rozszerzenie podskórnych naczyń krwionośnych, dzięki czemu zapewnia jej lepsze dotlenienie i odżywienie. Z tego powodu regularny masaż może mieć pozytywny wpływ na wygląd i jędrność naszej skóry oraz może przyczynić się do redukcji cellulitu.

Usprawnia działanie układu krążenia, limfatycznego oraz oddechowego

Rozprężenie i rozluźnienie mięśni sprzyja szybszemu krążeniu krwi, co z kolei powoduje że serce zaczyna wolniej bić, a oddech się uspokaja. Regularny masaż również przyczynia się do usprawnienia przepływ limfy ułatwiając detoksykację organizmu oraz likwidowaniu obrzęków.

Korzyści płynących z regularnych masaży jest wiele i ci którzy poddają się tym zabiegom zaświadczają ze w rezultacie poprawia się zarówno ich kondycja fizyczna jak i psychiczna.

A Ty? Kiedy ostatnio korzystałeś/ korzystałaś z masażu?

Jeśli nigdy nie miałeś/ miałaś okazji, to początek nowego roku może być świetnym momentem na to, aby poświęcić odrobinę czasu tylko i wyłącznie dla siebie. Może stanie się to Twoim comiesięcznym rytuałem?