fbpx
Masaż zakończony. Czujesz się przyjemnie zrelaksowany i odprężony. Wracasz pomału do rzeczywistości i zdajesz sobie sprawę że masażysta tłumaczył coś pod koniec masażu, ale było Ci tak miło i sennie, że w świadomości nie zostało zbyt wiele z tych informacji.
  • Zapewne miałeś masaż z jakiegoś konkretnego powodu.
  • Chciałeś się odprężyć i zrelaksować?
  • Czułeś dyskomfort a w Twoim ciele pojawiły się miejsca w mięśniach, które ograniczały ruchomość?
  • A może masaż jest antidotum na ból głowy?
  • Lub miałeś kontuzję i próbujesz dojść do siebie?
  • A może jesteś jedną z tych osób, która z masażu korzysta regularnie już od wielu lat, bo czuje się po nim po prostu o wiele lepiej?
Bez względu na przyczynę z którą zgłosiłeś się na masaż, oto kilka pomocnych faktów które pomogą Ci zachować dobroczynne działanie masażu na dłużej.

Pij wodę

Masaż przyśpiesza krążenie krwi i limfy w ciele człowieka. Zarówno układ krwionośny jak i układ limfatyczny, kiedy pracują sprawnie, pozwalają Twojemu ciału pozbyć się nagromadzonych w nim toksyn. Ale zarówno układ limfatyczny jak i układ krwionośny aby dobrze pracować potrzebuje wody. Filiżanka herbaty, kawy czy soku to nie to samo co szklanka czystej wody. Alkohol i kofeina są substancjami moczopędnymi przyspieszającymi utratę wody, a ich wypicie nie powoduje nawodnienia organizmu. Nie jest więc zalecane ich spożywanie bezpośrednio po masażu.

Odpocznij

Czujesz się zrelaksowany, spokojny i rozluźniony. Pamiętaj że wyruszenie do ciężkiej pracy, na trening czy imprezę tuż po masażu nie jest najlepszą opcją. Spróbuj zarezerwować masaż na czas gdy wiesz, że możesz po nim iść prosto do domu. Odpocznij na kanapie, poczytaj książkę, zdrzemnij się lub po prostu połóż się wcześniej spać. Zrób cokolwiek co pomaga ci nadal czuć się dobrze i przedłuży to uczucie odprężenia i relaksu. Twoje mięśnie są teraz rozluźnione więc czas po masażu to dobry moment na regenerację, naprawę i odprężenie.

Weź kąpiel

Ciepła (temperatura wody ok 34 – 37ºC) kąpiel to też dobry pomysł na odpoczynek po masażu. Do wanny może dodać np. soli z siarczanem magnezu która ma działanie przeciwbólowe. Jeśli nie masz wanny, ciepły (ale nie gorący) prysznic też działa regenerująco.

Jedzenie

Unikaj obfitych i ciężkostrawnych posiłków przed jak i po masażu. Obciążają one organizm i sprawiają ze czujemy się zmęczeni i ociężali. Zjedz lekkostrawne danie które pomoże Ci w regeneracji i utrzymaniu dobrego samopoczucia.

Zwróć uwagę na reakcję Twojego ciała

Ból i bolesność mięśni są normalnym zjawiskiem zwłaszcza po intensywnym masażu na napiętych mięśniach. Kiedy mięśnie napinają się może dojść do zwężenia naczyń krwionośnych, a następnie pogorszenia przepływu krwi. To z kolei powoduje zgromadzenie w mięśniach produktów przemiany materii. Podczas masażu, kiedy napięcie mięśni jest redukowane, krew zaczyna przepływać swobodniej uwalniając toksyny. Mięśnie robią się bardziej wrażliwe na dotyk, co może powodować ze przez jakiś czas będziesz czuć się obolały. Regularne korzystanie z masażu sprawia że tkliwość ta z czasem maleje.